Estetyka, gust a moda

„Co jest teraz modne?” – takie pytanie bardzo często słyszę od swoich klientów. Czy jednak moda jest najważniejsza?

Projektując wnętrza trzeba oczywiście trzymać się pewnych reguł takich jak przepisy budowlane, ergonomia, możliwości techniczne wnętrza, … no cóż mogę wymieniać bez końca, ale nie o to chodzi.

Najważniejszymi elementami podczas projektowania są wg mnie:

  • estetyka – jednak po zakończeniu swojej pracy miło jest mieć się czym pochwalić pokazując swoje portfolio. Czyste, spójne, dobrze czytające się wnętrze – to powinno przyświecać każdemu projektantowi.
  • gust – no tu niestety nie dla każdego każdy projekt. Nic z tym nie zrobisz
  • moda – aktualne trendy? Dlaczego nie? Robimy! Przynajmniej jak zmieni się moda to klienci wrócą do Ciebie 🙂

Co to jest estetyka? Przede wszystkim to filozofia, ale jak wiadomo każdy ma swoją 🙂 W wielkim skrócie to relacja pomiędzy poszczególnymi elementami. I kropka. Czy można się tego nauczyć? Nie wiem, ale na pewno można ją poczuć. Wg mnie to wrażeniowy odbiór z zachowaniem pewnych zasad aranżacyjnych, których da się nauczyć. I to jest dobra wiadomość. Zawrzyj w projekcie parę elementów aranżacyjnych i spraw, by mieszkanie nabrało wyjątkowego charakteru.

Wszystkie Twoje projekty powinny być estetyczne!

Poznaj najważniejsze sposoby aranżacji. Ponadczasowe i zawsze modne

Z gustem niestety gorzej. To trochę jak z filozofią – każdy ma swój. I tu niczego nie przeskoczymy. Na gust wpływ ma cały otaczający nas świat, nasz światopogląd, to co robimy, jak nas wychowali, jak żyjemy, o czym myślimy,… I znowu mogłabym dużo pisać. Co prawda wszystko jest do wyćwiczenia, ale samemu nikt nie wpadnie, że coś być może jest nie tak. Ważne jest, by klient czuł się rewelacyjnie w swoim mieszkaniu. Zadaniem projektanta jest wysłuchanie potrzeb i marzeń a na następnie urzeczywistnienia ich.

Pamiętaj Ty masz swój gust, a Twój klient swój własny!

Projektuj wnętrze kolorami. Dobierz odpowiedni odcień, by nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Modnie znaczy czasowo. Twój projekt jest na czasie? Super! Wszystkim się podoba! Wszystkim, wszędzie, dużo tego i…. już za chwilę nikt nie może na patrzeć na takie wnętrze. Na przykład cudowna biała kuchnia z blatem drewnianym – to rewelacyjne połączenie, ale już większości się obecnie „przejadła”. Tak samo z betonem, cegłą białą czy czerwoną, i tak dalej … Inaczej podchodź do projektowania odpowiedniego stylu we wnętrzu.

Klasyka jest modą ponadczasową. Projektuj tło, a dodatki nadadzą charakteru wnętrzu i zgodnie z obecną modą zawsze takie wnętrze będzie na czasie.

Jak zatem projektować? Na pewno:

  • funkcjonalnie – tak by mieszkanie spełniało potrzeby mieszkańców.
  • bezpiecznie – wszystkie użyte materiały dostosowane do przeznaczenia wnętrza
  • zgodnie z wytycznymi klienta – Ty jesteś rzemieślnikiem, który rzeźbi marzenia
  • projektuj miejsce – wiesz gdzie jesteś, dlatego odpowiednio wzmocnij nastrój tej przestrzeni

A TERAZ DO DZIEŁA I ….